ZADZWOŃ

735 858 555

Blog

Jakie dowody są niezbędne w sprawie rozwodowej?

Rozwody to powszechne zjawisko w naszym kraju. W pierwszym kwartale 2021 roku odnotowano 13,3 tysięcy zawartych małżeństw i 16 tysięcy rozwodów (Money.pl).

Często występuje sytuacja, w której jedno z małżonków jest uznane za winne. W takim przypadku konieczne jest zebranie materiału dowodowego. W niniejszym artykule omówimy, jakie dowody można wykorzystać i jak najlepiej je zebrać w sprawie rozwodowej.

Najważniejsze dowody to:

 • Dowód z przesłuchania stron 

Sąd przesłuchuje małżonków z urzędu, a nie na wniosek stron. W końcu to oni są najlepszym źródłem informacji na temat swojego małżeństwa i przyczyn jego rozpadu. Musisz liczyć się z tym, że takie przesłuchania będą przeprowadzane bardzo wnikliwie – dlatego radzimy odpowiednio się do nich przygotować.

 • Dowód z przesłuchania świadków 

To bez wątpienia jeden z najważniejszych dowodów w postępowaniu rozwodowym. Na świadków powołuje się zazwyczaj osoby z najbliższej rodziny i znajomych czy przyjaciół żony i męża. Sąd zadaje im pytania dotyczące zachowania małżonków względem siebie, ich relacji, wychowania dzieci, możliwości zarobkowych itd. Co ważne, istnieje ryzyko, że świadek będzie emocjonalnie zaangażowany w sprawę. W takiej sytuacji sąd może uznać jego zeznania za subiektywne. 

 • Dowód z dokumentu urzędowego 

Dokumenty urzędowe to odpisy aktów stanu cywilnego, zaświadczenia organów administracji, odpisy dokumentów podatkowych, decyzje administracyjne, wyroki sądów, odpisy akt sądowych lub administracyjnych (w tym policji), zaświadczenia szkolne czy świadectwa. Co ważne, aby taki dokument został dopuszczony przez sąd, musi być podpisany przez odpowiedni organ. 

 • Dowód z dokumentu prywatnego

Dokumenty prywatne to na przykład: wydruki bankowe, różnego rodzaju umowy, rachunki, zaświadczenia o zarobkach czy stanie zdrowia. W tym wypadku również konieczny jest własnoręczny podpis wystawcy.

 • Dowód z opinii biegłego 

W sprawach wymagających specjalistycznej wiedzy sąd może powołać biegłego. W praktyce najczęściej jest to lekarz, psycholog lub psychiatra, który przedstawia obiektywne dane na temat kondycji fizycznej czy psychicznej jednej lub obu stron. 

 • Wywiad środowiskowy 

Jako dowód w sprawie rozwodowej mogą posłużyć także wnioski z wywiadu środowiskowego. Sąd może zarządzić jego przeprowadzenie przede wszystkim w sytuacji, gdy chce określić warunki, w których żyją i wychowują się dzieci. Przeprowadza go wyznaczony przez sąd kurator. 

 • Dowód z filmu, fotokopii, fotografii, płyt, taśm dźwiękowych, zapisy komunikatorów, e-maile, billingi, wydruki wiadomości SMS

Za dowody w sprawie rozwodowej mogą posłużyć wszelkie materiały, które dowodzą winy jednej ze stron. Mowa tu o zdjęciach, nagraniach, korespondencji, billingach itd. Mają one dokładnie taką samą moc, jak inne dowody przedstawiane w trakcie postępowania. Ich zgłaszanie wiąże się jednak z pewnym ryzykiem – druga strona może podważyć wiarygodność i legalność takich dowodów. Pokrzywdzony małżonek może również wytoczyć przeciwko drugiemu powództwo cywilne o naruszenie dóbr osobistych. 

Istnieją jednak oczywiście sposoby, aby uniknąć tego typu czarnych scenariuszy. Sąd przyjmie zgłaszane dowody bez zarzutu, jeśli nie będzie mieć wątpliwości co do ich legalnego pozyskania. Materiał nie może być zdobywany w sposób naruszający dobra osób trzecich. Co więcej, wszystkie dowody warto dokładnie opisać, co dodatkowo ułatwi sądowi dokonanie ich merytorycznej oceny.

Zależy Ci na wiarygodnych i legalnie pozyskanych dowodach? 

Jeśli zastanawiasz się nad rozwodem z orzeczeniem o winie, z pewnością zależy Ci na zakończeniu sprawy jak najkorzystniej. Warto jednak pamiętać, że takie postępowania wymagają wiele uwagi i staranności, a dowody muszą spełniać określone kryteria, by zostać uznane przez sąd.

Z pomocą przychodzi tu prywatny detektyw, który pomoże Ci zebrac niezbędne dowody. Skorzystaj ze wsparcia prywatnego detektywa:

 • Obiektywne dowody zebrane przez detektywa są cenione przez sądy, ponieważ nie można ich zakwestionować z powodu stronniczości.

 

 • Dowody zbierane przez agencję detektywistyczną są dokładnie opisane i zarchiwizowane, co zapewnia ich autentyczność i umożliwia łatwe przedstawienie ich w sądzie.

 

 • Profesjonalne podejście do zebrania dowodów może skrócić postępowanie rozwodowe, co jest korzystne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego byłego partnera. W wielu przypadkach zebrane przez detektywa dowody mogą stanowić punkt wyjścia do zawarcia ugody.

 

 • Detektyw może również wystąpić jako świadek w rozprawie rozwodowej, jako niezależny obserwator i ekspert w dziedzinie pozyskiwania dowodów.

Potrzebujesz wsparcia w zebraniu wiarygodnych i legalnych dowodów w sprawie rozwodowej? Nasze Biuro Detektywistyczne Hermes dysponuje wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie i zapewnia maksymalną dyskrecję. Skontaktuj się z nami, by uzyskać pomoc w pozyskaniu niezbędnych dowodów.

Czy Twoje biuro w czasie długiej, niespodziewanej przerwy jest bezpieczne?
POPRZEDNI WPIS
Ile kosztuje prywatny detektyw?
NASTĘPNY WPIS
INFORMACJA O POLITYCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij polityką prywatności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.